Delená strava PEČIVO jedzte aj pri CHUDNUTÍ, vyberte si správny druh a množstvo.

02.12.2013 11:05

Nie je pravda, že z chleba sa tučnie. Tučnie sa z každej potraviny, ktorej zjete veľa. Chlieb pokojne jedzte ďalej, najlepšie celozrnný. Dôležité je, aby ste ho jedli primerané množstvo. To znamená napríklad na raňajky si dajte asi 50 gramový plátok chleba, pokvapkajte ho olivovým olejom. K tomu napríklad kus syra, šunky, alebo vajíčko. Plus kaleráb a máte zostavené sýte a zdravé raňajky. Nebojte sa chleba. Stučniete z neho, ak si dáte denne pol pecňa.

Pečivo je zdrojom polysacharidov, ktoré by nemali chýbať v jedálnom lístku na chudnutie. Ale nie každé pečivo je vhodné pre chudnutie a diétu. Pečivo by malo dodať telu nielen polysacharidy, ale aj vlákninu, minerály, vitamíny, zdravé tuky a malo by vás aj dobre zasýtiť. Tieto podmienky spĺňa celozrnné pečivo.

Ktoré pečivo a múčne výrobky môžete jesť pri chudnutí.

  • Pri chudnutí vám neodporúčame jesť pekárenské výrobky z bielej múky, ale nahraďte ich celozrnnými.  Nenechajte sa zmiasť tým, že energetická hodnota celozrnných výrobkov je takmer rovnaká aká je u podobných z bielej múky.
  • Konzumáciou celozrnného pečiva nešetríte skonzumovanou energiou tak, že tieto výrobky jej obsahujú menej v porovnaní s výrobkami z bielej múky, ale tým že na uspokojenie hladu nám stačí menšie množstvo stravy, ktorú s celozrnným pečivom zjeme a aj efekt zasýtenia trvá dlhšie.
  • Pri chudnutí dostáva telo menšie množstvo stravy a preto je nesmierne dôležité, aby táto strava bola bohatá na všetky dôležité živiny, lebo na ich deficit môže telo zareagovať v lepšom prípade únavou, v horšom prípade oslabením imunitného systému a následnou chorobou. Biela múka v tomto smere nemôže konkurovať celozrnnej, ktorá okrem škrobu a bielkovín obsahuje aj tuk, minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Navyše v nej obsiahnutá vláknina sa postará o to, aby sa tieto látky uvoľňovali postupne a tým aj rovnomerne a dlhšiu dobu bolo nimi telo zásobované. Táto vláknina takisto viaže na seba aj škodlivé látky, ktoré v strave prijmeme, alebo sú produktom trávenia a mohli by ohroziť vaše zdravie.
  • Pri chudnutí sa chleba nemusíte vzdať, ak potrebujete zhodiť pár kilogramov. Je však vhodné ho aspoň obmedziť a nahradiť zdravšími a diétnejšími pečivami a chlebíkmi. Dnes už máte na výber širokú škálu rozličných viaczrnných i celozrnných chlebov. 

Sladké druhy pečiva sú pri chudnutí hrozbou pre postavu.

Perníky, vianočky, lúpačky, croassanty a iné sladké pečivo sú nepriateľom chudnutia. Ak si nechcete chudnutie skomplikovať, radšej takéto pečivo úplne vyraďte zo svojho jedálneho lístka. Nielenže je veľmi kalorické, ale ani vás na dlhšie nezasýti a má minimálne množstvo požadovaných živín.

Biele pečivo, biely chlieb by ste pri chudnutí mali vynechať.

Biely chlieb a biele pečivo má veľa kalórií, málo bielkovín a vyšší glykemický index.  Pri chudnutí je nevhodné. Keď chcete schudnúť, obmedzte ho na minimum. Keď ho aj napriek tomu konzumujete, tak si k nemu dajte kvalitné bielkoviny a vlákninu (napr. šunku, vajíčko a zeleninu), pretože potom vás také jedlo aspoň zasýti na dlhšiu dobu a nebudete mať chúťky. Úplne vynechajte biele pečivo s maslom, džemom, čokoládovými nátierkami.

Chlieb z pšeničnej múky neobsahuje takmer žiadnu vlákninu, minerály, vitamíny či zdravý tuk. Z bieleho chleba sa rýchlo priberá, je vyrobený z pšeničnej múky. Energiu z chleba spotrebujeme príliš rýchlo a onedlho sme znova hladný.

Celozrnné pečivo, celozrnný chlieb je ideálnou voľbou pri chudnutí.

Obsahujú viac živín a vlákniny a majú nižší glykemický index – na dlhšie vás zasýtia. Chlieb z celozrnnej múky je vyrobený z pšenice, ryže, jačmeňa a iných druhov múky. Zvyčajne obsahuje ražnú, špaldovú alebo grahamovú múku. Medzi ďalšie zložky celozrnného pečiva patria otruby, vločky, šrot, slnečnicové, ľanové a sezamové semienka. Semienka vnútri pečiva možno poznať voľným okom. Existujú aj jednodruhové celozrnné pečivá, napr. ražný chlieb, ktorý je vyrobený len z ražnej múky. Prospešné pre náš organizmus je ak múka je mletá nahrubo. Takto ostávajú v múke aj otruby a iné zložky, ktoré pomáhajú tráveniu. Ale aj celozrnný chlieb a pečivo sú kaloricky výdatné. Majú približne rovnako kalórií ako biele pečivo. Ak sa už neviete vzdať pečiva, pri chudnutí si určite vyberte celozrnné ale nejedávajte ho často.

Kritériom pre rozlíšenie celozrnného pečiva od bieleho pečiva je obsah vlákniny. U celozrnného pečiva má byť obsah vlákniny na 100 g hmotnosti 4 g a viac. Celozrnné pečivo je hutnejšie a ťažšie. Či je pečivo celozrnné, môžeme spoznať hmatom, celozrnné pečivo nie je ľahké a nadýchané. Pri balených druhoch pečiva je zloženie výrobkov uvedené na obale, u nebalených druhov pečiva by mala byť napísaná ceduľka, z akej múky je vyrobené.

Knäckebrot je pri chudnutí klamlivou náhradou za pečivo.

Je častá náhrada pečiva, resp. chleba pri chudnutí. Je to dehydrovaná forma múčneho výrobku. Môžete ho zaradiť do svojho jedálneho lístka na chudnutie, ale dajte si pozor na množstvo a čo si k nemu dáte. V žiadnom prípade vám nedoporučujeme, aby ste sa ním napchávali celý deň, určite priberiete. Jedno zo základných pravidiel diéty je jesť stravu s veľkým objemom a menším množstvom kalórií. Veľkosť objemu pečiva je daná množstvom vody. Čím je v pečive viac vody, tým má väčší objem. Dehydrované pečivo je zbavené vody a preto má malý objem. Keďže má voda nulový počet kalórií, zbavením vody sa nezníži obsah kalórií. Dehydrované pečivo je pre svoj malý objem a veľa kalórií, vysoký glykemický index a neschopnosť zasýtiť, nevhodné nielen pre chudnutie, ale aj pre udržanie hmotnosti. Jeden kúsok takého pečiva je ľahký a pôsobí dojmom, ako by sme nič nejedli, ale pri tom prijmeme veľké množstvo energie. Ak zjeme 100 g  Knäckebrotu, prijmeme tým energiu v hodnote okolo 1500 kJ, a pri tom zjeme pár plátkov a nie sme nasýtení. Dehydrované potraviny sú vhodné pre tých, ktorí chcú pribrať, pre rýchle doplnenie energie po namáhavom tréningu u športovcov alebo po ťažkej fyzickej práci.  

Knedľu by ste pri chudnutí mali výrazne obmedziť.

Táto príloha je takmer neodmysliteľnou súčasťou niektorých jedál. Kým o chlebe môžeme povedať že biely chlieb sa chuťou celozrnnému nevyrovná, pri knedli to už neplatí. Ak je niekto naučený na ľahučkú, mäkkú knedľu, má pri chudnutí problém. Jednou alternatívou môže byť polenta, pripravená na spôsob knedle, tá ma veľmi nízky energetický obsah a tým že sa jej môže dať pri chudnutí na porciu viacej, oproti kysnutej knedli a tanier už nevyzerá tak žalostne prázdny. (Polenta chuťou trochu pripomína jemnú zemiakovú knedľu, teda nič, čo by bolo našim chuťovým pohárikom cudzie.) Zemiaková knedľa má prijateľný glykemický index a preto je vhodná aj pri chudnutí, pokiaľ sa dodrží veľkosť porcie (100 – 150g). Preto ju krájame na tenko, aj v prípade guľatých knedlíkov. Chudnutie ešte neznamená vzdať sa tejto obľúbenej prílohy, stačí len jej konzumáciu obmedziť a vyskúšať aj iné alternatívy a samozrejme tiež zmenšiť veľkosť porcie

Polystyrénové chlebíky nie sú diétnou potravinou.

Dnes už popri pšeničných či ryžových nájdete rôzne príchute. Obľúbené sú napríklad kukurično-ryžové, ktoré chuťovo nápadne pripomínajú pukance. Polystyrénové chlebíky majú oproti tradičnému pečivu väčší objem, čo je veľká výhoda pre jedákov, ktorí majú hladné oči.Ani polystyrénový chlebík nie je diétna potravina,  100 g obsahuje priemerne 1500 KJ.

Plusy polystyrénových chlebíkov. Výhodou polystyrénových chlebíkov je, že nezhoršujú trávenie. Avšak len  u suchých druhov bez tučných jogurtových či čokoládových poliev. K najobľúbenejším prísadám chlebíkov patrí ryža, kukurica, zemiaky, pohánka, sója. Chlebíky bývajú aj so slanou príchuťou, preto sa k nim výborne hodí syrová či zeleninová obloha. S jogurtom či ovocím zvýšia telu denný príjem vlákniny, minerálov a stopových prvkov. Naproti klasickému chlebu majú väčší objem pri menšej hmotnosti, čo uvítajú najmä ľudia, ktorí potrebujú často jesť. Pretože takéto pečivo neobsahuje lepok, môžu si ho dovoliť jesť aj celiatici, pre ktorých je obyčajný chlieb v strave tabu. Niektoré druhy predstavujú zdravú alternatívu raňajok či olovrantu. Avšak ak chcete chudnúť, s polystyrénovými chlebíkom opatrne.
Mínusy polystyrénových chlebíkov.
Kukurica, aj ryža v chlebíkoch majú pomerne vysoký glykemický index, takže keď ich zjete schuti, môže dôjsť k výkyvom hladiny krvného cukru a neskôr k vlčiemu hladu. Ani počet kalórií nie je nezanedbateľný. Stogramové balenie obsahuje približne 1500 kilojoulov. Číslo sa mení v závislosti od prísad a spôsobu spracovania. Priemyselne dochutené druhy obsahujú zbytočné prídavné sacharidy, takže je to sladkosť ako každá iná. Výnimkou sú organické chlebíky s ovocnou polevou bez prídavku cukru a konzervačných látok. Nevýhodou je však ich vyššia cena.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť kliknite a vyplňte nasledovný formulár  

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA