Chudnutie s nevhodnou diétou a stravou sa Vám odplatí jo-jo efektom

Každá žena i muž chcú byť štíhli, najmä keď sa blíži dovolenka. Vtedy často siahnu po „osvedčených“ diétach, ktoré hlásia, že schudnete za týždeň 4-5 kíl a podobne. Väčšinou sú to však pasce, ktoré rýchlo končia jo-jo efektom. Tieto diéty sú predstavované vždy len z tej lepšej stránky. Niektoré vyzerajú ako malý zázrak: schudnete toľko a toľko kíl a za taký a taký čas bez najmenšieho obmedzovania. Alebo môžete jesť neobmedzené množstvo mäsa, zmrzliny a podobne, a predsa schudnete. A práve tieto návody sú najnebezpečnejšie.

 

 Uvediem Vám diéty, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.

Tukožrútska diéta
Zaručuje Vám rýchle spaľovanie podkožných tukov.
Univerzálny spaľovač tukov však neexistuje. Nijaká potravina nie je sama osebe schopná vyvolať v organizme spaľovanie tuku. To dokáže len dobrý telocvik. Efektom je len zhoršovanie stavu Vášho organizmu, hlad, nervozita a následný jo-jo efekt.

 

Diéta vylučujúca niektoré druhy potravín
Úplne vylučuje určitú kategóriu potravín. Všetky návody, ako schudnúť pomocou jedálneho lístka „bez tuku“ či „bez bielkovín“ sú nebezpečné. Nevyvážená strava vedie k zdravotným problémom. Spoľahlivá diéta povoľuje jesť všetky kategórie potravín, ale v správnom pomere a množstve. Všeobecne platí, že zeleninu a ovocie môžete jesť neobmedzene, po nich nasledujú výrobky z celozrnnej múky a cereálie, ďalej ryby, chudé mäso, vajcia a mliečne výrobky. Dobrá diéta na minimum zredukuje len živočíšne tuky, cukry, napríklad rôzne sladkosti, či mastné jedlá.

Rýchla diéta
Schudnete dve kilá a viac za týždeň. Toto sú veľmi reštriktívne diéty, ktoré sa stopercentne končia jo-jo efektom. Dajú sa vydržať týždeň-dva, ale spôsobujú frustráciu, ktorú skôr či neskôr budete musieť uspokojiť.
Čím rýchlejšie schudnete, tým rýchlejšie podľahnete túžbe po zakázanom jedle. Po skončení tvrdého režimu si všetko vynahradíte a rýchlo naberiete späť nielen tie stratené kilá, ale ešte jedno-dve navyše.

Drastická diéta
Nesmiete prijať viac ako 1200 kalórií denne. Také malé množstvo kalórií nepokryje vašu dennú energetickú potrebu a telo nebude môcť správne fungovať. Hrozí vám podvýživa a s ňou spojené problémy s Vaším zdravotným stavom.


Dobrá diéta
Existuje vôbec? Odborníci na výživu vám povedia, že áno. Ale nejde o redukčnú diétu, skôr o správne stravovacie návyky konzumáciu potrebnej štruktúry a množstva jednotlivých živín. Zabezpečia vášmu telu vyváženú stravu v množstve, ktoré neprekročí jeho skutočné potreby. Mali by ste podľa nich jedávať celý život. Ak máte nadváhu, vytvorením zdravých návykov sa jej zbavíte. Síce pomaly, ale natrvalo. Potom si budete môcť dovoliť občasné vybočenie, napr. v podobe hranolčekov či čokolády.

Redukčný program umožňuje zbaviť sa niekoľkých kilogramov v pomerne krátkom čase, no nikdy nemôže dobre fungovať, pretože po jeho skončení sa vrátite k svojim pôvodným zvykom a nadváha sa vráti. Neraz aj s prírastkom. K peknej postave vedie iba jediná správna cesta, osvojiť si princípy racionálneho stravovania a venovať sa športu, aktívnemu pohybu.

 Tak, ako vo všetkom, aj v oblasti zdravej výživy - stravovania treba ísť do hĺbky, ak chcete mať peknú postavu a prežiť svoje stravovanie bez následkov a naivných rozhodnutí. Nesmiete podľahnúť mnohým nepravdivým informáciám o stravovaní. Ako príklad uvádzam :

 Vysoký cholesterol škodí srdcu?
Toto je už takmer notoricky známa vec-
jedlo plné mastných tukov ohrozuje vaše srdce, zvyšuje riziko infarktu myokardu. Nemusí tomu byť ale zaručene tak. Štúdia, z ktorej tento predpoklad vychádza, brala do úvahy len určité krajiny. Škodlivosť cholesterolu preto nemusí byť zanedbateľnou záležitosťou, ale závisí aj od stravovacích návykov tej ktorej krajiny. Málo propagovanou je informácia, že transmastné kyseliny, ktoré sa pridávajú do nízkotučných potravín, sú omnoho škodlivejšie ako taká slanina.

 Minerálky v dennom pitnom režime?
Minerálne vody nemôžeme konzumovať len na základe toho, či nám viac chutia sýtené alebo nesýtené alebo ktoré sú momentálne v akcii.
Organizmus potrebuje len určité množstvo minerálnych látok, pri ich zvýšenom príjme by sa preťažil a na to treba klásť dôraz pri výbere minerálok. Ľudia s vysokým tlakom by sa mali vyhýbať vodám s vyšším obsahom sodíka. Najideálnejšie je minerálne vody striedať, aby sa ich do tela dostalo v rozumnom pomere a do pitného režimu zaradiť aj čaje, pitnú vodu, ovocné a zeleninové šťavy.

Tmavé pečivo je zdravé?
Áno, pri dodržiavaní zdravej výživy to takto platí,
ale pod tým správnym tmavým pečivom sa rozumie pečivo celozrnné alebo viaczrnné. V súčasnosti máme na výber z mnohých druhov, mnohokrát však treba dávať pozor na to, či ide skutočne o celozrnné pečivo alebo len o to zakamuflované prifarbením karamelom, korením alebo pražením obilia.

 

 Najlepšie je konzumovať len zeleninu?
Ak si myslíte, že keď denne schrúmate dve mrkvy a tri papriky, tak sa vám podarí schudnúť a organizmus sa vám ešte aj poďakuje, ste na omyle. Hmotnosť možno pôjde dole, ale len po určitú hranicu, kým sa telo nezačne báť, že už nikdy nedostane poriadne jedlo a nezačne ukladať tuky do zásoby. Každý sme individuálny a máme odlišné potreby a to sa týka aj stravovania. Telo neoklamete tým, že budete jesť len to, o čom ste sa dočítali v najnovšej diéte. Vyžaduje širokú škálu živín a pokiaľ mu ju nedoprajete, nepekne sa vám za to vypomstí.

Len pravidelná strava je tá  správna cesta?

Nuž, ako sa to vezme. Pravidelne znamená aj dvakrát denne a to teda nemusí byť veľmi zdravé. Odporúča sa jesť 5krát denne s minimálne dvojhodinovými prestávkami. Ale kto už dnes má čas sledovať si čas medzi jednotlivými jedlami a vôbec venovať sa piatim jedlám denne tak, aby z optimálnej porcie vyťažil čo najviac?  Logicky, človek by mal jesť, keď je hladný, keď žalúdok hlási, že je čas doplniť energiu. Niekedy však už býva neskoro, keď vám škvŕka v bruchu a pokiaľ čoskoro niečo nezjete, pridružia sa bolesti hlavy a nevoľnosť. Stravovanie preto treba skombinovať s režimom a celkovou náročnosťou vášho bežného dňa a tomu prispôsobiť kedy, ako často a koľko toho môžete zjesť tak, aby ste si dodali dostatočné množstvo energie.

 

V prípade, že potrebujete schudnúť a neviete ako, vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite)

 

Taktiež sa môžete pravidelne na našej stránke RADY A DOPORUČENIA NA CHUDNUTIE (kliknite) informovať o problematike zdravej životosprávy a chudnutia.

 

REKLAMNÁ PLOCHA