Delená strava Pripravte si šaláty zo strukovín - RECEPTY.

03.10.2015 16:45

Recepty na jedlá zo strukovín môžete využiť nielen ako predjedlo, ale aj ako hlavné jedlo.

Strukoviny dodajú vášmu organizmu nenahraditeľné aminokyseliny z bielkovín. Už 100 gramov strukovín denne spĺňa ideálne množstvo aminokyselín pre dospelého človeka.

Večer vám strukoviny pomôžu predchádzať nočnému vyjedaniu chladničky, a čo je najdôležitejšie, pomôžu vám schudnúť.

Aj strukoviny však zaraďte do jedálneho lístka na chudnutie v prijateľnej miere. Konzumovať ich môžete aj denne, ale ustrážte si veľkosť porcie.

Fazuľa, sója, hrach, cícer, bôb a šošovica obsahujú veľké množstvo bielkovín, takže pri chudnutí sú nielen z cenového dôvodu dobrou náhradou za mäso a naviac majú vysokú sýtiacu schopnosť.

Strukoviny obsahujú veľa vlákniny, čím zlepšujú spracovávanie stravy a pomáhajú predchádzať zápche.

Sacharidy zo strukovín sa starajú o prísun potrebnej energie a o dostatočné zasýtenie, ktoré funguje na princípe vyváženej hladiny cukru v krvi. Strukoviny nespôsobujú výkyvy glukózy, takže budete dlhšie zasýtení a nemal by vás prepadnúť vlčí hlad.

Nezanedbateľný je aj obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strukovinách, čím pomáhajú aj pri regenerácii zoslabnutého a diétami vyčerpaného organizmu.

Strukoviny sú lacnou a pritom vynikajúcou potravinou na chudnutie.

Strukoviny obsahujú aj tuk, avšak ten je rastlinného pôvodu, teda ten dobrý, ktorý organizmus potrebuje. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré zo strukovín prijmete, sú nevyhnutné pre vstrebávanie mnohých vitamínov a fungujú ako prevencia proti srdcovo cievnym chorobám.

Nafukovanie po konzumácii strukovín spôsobujú látky obsiahnuté v šupkách, preto ich môžete odstrániť prepasírovaním, prípadne uvarte vybranú strukovinu s bazalkou, šalviou, feniklom alebo morskými riasami. Proti nadúvaniu zaberá aj vyliatie nálevu, v ktorom sa strukoviny nachádzajú.

Na prípravu strukovín je vhodné ich namáčanie pred varením. Skrátime tak dobu ich varenia a zbavíme ich lektínov, ktoré môžu byť v surovom stave pre telo škodlivé a  zlepšíme tak aj stráviteľnosť strukovín.

Fazuľa sa nesmie jesť surová (na rozdiel od iných strukovín), nakoľko obsahuje jedovatý toxalbumín, ktorý sa varom (dusením nie) zničí. Suchú fazuľu je vhodné namočiť 10 až 12 hodín pred varením do studenej vody, aby napučala a rýchlejšie sa uvarila.  

RECEPTY NA JEDLÁ A ŠALÁTY ZO STRUKOVÍN.

Pohánkový zimný šalát

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

100 g pohánkových krúp, 100 g šošovice, 5 stredne veľkých cibúľ, 5 karotiek, 100 g kyslých uhoriek, citrón, sójová omáčka, olivový olej, soľ

Postup

Vopred namočenú pohánku a šošovicu spolu uvaríme. Cibule olúpeme, pokrájame na tenké kolieska a na oleji podusíme. Karotky očistíme, vcelku uvaríme "al dente" a pokrájame na tenké plátky. Pridáme nadrobno nakrájané uhorky a všetko spolu premiešame. Dochutíme citrónovou šťavou, soľou a sójovou omáčkou.

Kukuričný šalát

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

konzerva sterilizovaných kukuričných zŕn (400 g), 3 sterilizované uhorky, 2 väčšie cibule, 2,5 dl bieleho jogurtu, mleté, čierne korenie, soľ

Postup

Scedenú kukuricu premiešame s nadrobno nakrájanou cibuľou a uhorkami. Osolíme, okoreníme a premiešame s jogurtom. Ak chceme mať šalát výdatnejší, namiesto jogurtu použijeme majonézu alebo smotanu.

Kurací šalát s ovsom

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

200 g ovsa, 250 g kuracích pŕs, 200 g paradajok, 2 jablká, 100 g sójovej majonézy, 1 dl smotany na varenie, citrónová šťava, cukor, mleté čierne korenie, soľ, petržlenová vňať

Postup

Prebratý a prepláchnutý ovos zalejeme vodou, osolíme a uvaríme do mäkka. Necháme vychladnúť. Kuracie prsia nakrájame na malé kocky posolíme a na rozpálenom oleji prudko opečieme. Necháme vychladnúť, potom vmiešame do vychladnutého ovsa. Paradajky a jablká olúpeme, zbavíme semenníkov a pokrájame na kocky. Pridáme k ovsu s kuracinou, okoreníme čiernym korením a premiešame. Majonézu rozmiešame so smotanou, dochutíme citrónovou šťavou, cukrom a soľou, nalejeme na ovos, zľahka premiešame a posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou. Necháme vychladiť a podávame.

Fazuľový šalát lahôdkový

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

500 g suchej alebo konzervovanej fazule, 250 g kvasenej kapusty, 250 g sterilizovaného hrášku aj s nálevom, cibuľa, 2 dl majonézy, jemná netučná klobása, plnotučná horčica, bylinkový olej, čili korenie, mleté čierne korenie, soľ

Postup

Vopred namočenú fazuľu uvaríme v osolenej vode so štipkou rasce domäkka. Scedíme a necháme vychladnúť. Konzervovanú len scedíme. Nadrobno nakrájanú kyslú kapustu dáme do misy spolu s posekanou cibuľou a kolieskami uvarenej klobásy, prípadne salámou nakrájanou na rezance. Posolíme, okoreníme, pokvapkáme bylinkovým olejom, pridáme majonézu, horčicu a dobre spolu premiešame Necháme 30 min. v chlade odstáť. Podávame s chlebom alebo pečivom, prípadne aj ako prílohu.

Fazuľový šalát s kôprom

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

suchá alebo konzervovaná biela fazuľa, 100 g kyslých uhoriek, biely jogurt, ochucovadlo (Vegeta ap.) alebo soľ, kôpor

Postup

Vopred namočenú bielu fazuľu uvaríme do mäkka a necháme vychladnúť. Môžeme použiť aj konzervovanú fazuľu; vtedy predchádzajúci krok vynecháme, fazuľu ale scedíme. Pridáme soľ alebo vegetu, posekané kyslé uhorky, jogurt a kôpor. Podávame vychladené a obložené kolieskami (mesiačikmi) paradajok.

Fazuľový šalát s paprikou

4 porcie

Suroviny a ingrediencie

300 g suchej alebo konzervovanej fazule, paprikové struky v oleji, cibuľa, mleté čierne korenie, citrónová šťava, soľ

Postup

Do uvarenej alebo scesenej konzervovanej fazule pridáme nadrobno nasekanú cibuľu a papriku nakladanú v oleji pokrájanú na rezance aj s trochou olejového nálevu. Premiešame, dochutíme a necháme vychladiť.

Schudnete bez tabletiek a prípravkov na chudnutie. 

SCHUDNITE ZMENOU STRAVOVANIA

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA