Anaeróbne - silové cvičenie

Anaeróbnym cvičením dosiahnete spálenie tukov a rozvíjate silu

Image

 

Zatiaľ čo aeróbne cvičenia sú zamerané na dlhodobosť a vytrvalosť, anaeróbne cvičenie je zamerané na rozvoj sily a zväčšenie objemu svalovej hmoty. Anaeróbny tréning je krátkodobý - zaťaženie trvá niekoľko sekúnd a potom je nutná pauza. Typickým príkladom anaeróbneho cvičenia sú silové športy, ako posilňovanie, kulturistika. Dajú sa sem však zaradiť aj športy vykonávané s veľmi vysokou intenzitou, napríklad šprint.


Anaeróbne cvičenie začína v pásme zaťaženia, ktoré sa pohybuje v pásme záťaže nad 80% maximálnej tepovej frekvencie.
(Presné číslo je individuálne, u trénovaných ľudí skôr vyššie) Pri takej intenzite cvičenia už telo nedokáže privádzať do svalov kyslík v dostatočnom množstve a tak svaly pracujú takpovediac "na dlh". Zdrojom energie pri tejto intenzite záťaže už nie sú tuky, ale cukry. Pri spaľovaní cukrov vzniká ako odpadový produkt laktát kyseliny mliečnej, ktorý sa v svale hromadí rýchlejšie, ako by ho krv stihla odvádzať. Z toho vzniká bolesť svalov pri určitom trvaní záťaže. Je to bolesť, ktorá sa dá popísať ako pálenie, alebo štípanie zaťaženého svalu. Táto bolesť si vynucuje, aby sme záťaž svalu ukončili. (Mimochodom práve túto bolesť svalu pri posilňovaní pocítiť musíte, až pri takej záťaži dostáva sval stimul k tomu, aby rástol.) Inými slovami povedané po niekoľkých sekundách intenzívnej svalovej práce je nutná pauza, inak sval zlyhá nezávisle na tom, či chcete, alebo nechcete.


• Pri aeróbnom cvičení sa ku mierne zaťaženým svalom dostáva kyslík v dostatočnom množstve, takže vydržia pracovať dlhodobo.
• Pri anaeróbnej aktivite je sval zaťažený na maximum a počas záťaže sa k nemu kyslík nedostáva.
 

Pri redukčnej diéte väčšine obéznych ubudne aj dosť veľa zo svalstva. Aj keď bude diéta navrhnutá racionálne, vždy pôjde o diétu redukčného typu, čiže zámerne navodený stav ľahkého nedostatku energie. A v takej situácii telo ľahko siahne po zdrojoch z vlastných zdrojov. Začne "páliť" svaly. Čím horšie je navrhnutá diéta (obmedzenie prísunu kalórií, ale aj živín), tým viac svaloviny ubudne. A tiež čím menej sa cvičí, tým horšie pre svalovinu a celkovú kondíciu človeka.
Preto, ak vám pri chudnutí cvičenie nie je vyslovene proti srsti, je vhodné, ak zaradíte aj posilňovanie svalov do svojho pravidelného programu. Nebojte sa, že by sa z vás stali nejakí kulturisti. To naozaj nehrozí. Rekreačné, či zdravotné posilňovanie svaly zväčší, ale len do bežnej veľkosti zdravého človeka. Na nejaké veľké zmohutnenie by ste museli cvičiť celkom systematicky a dlho.
 

Cvičením svalov dosiahnete :
• Cvičením svalov spôsobíte ich rast. Tým sa ochránite pred vyziabnutým telom po schudnutí.
• Dostanete sa do lepšej kondície.
• Celkovo je lepšie mať svaly v poriadku, pomáha to aj v bežnom živote napr. pri domácich prácach.
• U starších ľudí je často zhoršená koordinácia a stabilita - ľahšie spadnú, majú horšiu rovnováhu.

To všetko sa posilňovaním radikálne zlepší.
• Lepší a zdravší vzhľad a kondícia Vám zvýši sebavedomie.
• Po cvičení v posilňovni vďaka vylučovaným endorfínom sa Vám zlepší nálada.
 

Pre chudnutie však osobitne oceníte dva veľmi užitoční dôsledky posilňovania:

  • Zrýchlený metabolizmus - po každom cvičení je metabolizmus výrazne zrýchlený ešte niekoľko hodín. Telo reaguje na "šok", ktorý zažili zmľandravené svaly. Rieši túto situáciu a to znamená, že zrazu míňa oveľa viac energie, ako keby ste neboli cvičili. Vy síce len párkrát zdvihnete činku, ale vaše telo sa vďaka tomu prepne na rýchlejší režim, pri ktorom spáli viac energie aj v čase, kedy odpočívate. Pri pravidelnom cvičení sa metabolizmus zrýchli celkovo.
  • Svaly "jedia" veľa energie. Ak sa vám cvičením podarí zväčšiť objem svaloviny vo vlastnom tele, získate jedného malého, ale výkonného "stravníka" navyše. Svaly potrebujú veľa energie. Znamená to, že človek, ktorý posilňuje môže jesť oveľa viac a nepriberie. Ak dokážete pravidelne posilňovať, môžete hneď zabudnúť na klasickú redukčnú diétu založenú na výrazných stravovacích obmedzeniach. Stačí, ak sa budete stravovať racionálne, primerane, s dostatkom živín (bielkoviny, vitamíny,...) a budete chudnúť.

Mnoho obéznych nedokáže schudnúť preto, že si nedokážu odoprieť jedenie. Pritom jedenie je len "chvíľa" šťastia, obezita trvá 24 hodín. Skúste investovať asi dva percentá svojho času do posilňovania a výsledky sa dostavia. V praxi to znamená cvičiť asi 3 až 4 hodiny do týždňa. Zo 168 hodín, ktoré má týždeň to nie je tak masívna časová investícia. Pri jedení strávite podobné množstvo času.
 

Pozor, váha pri anaeróbnom cvičení zostáva určitý čas nepohnutá!
Ak sa pustíte do posilňovania pripravte sa na to, že váha vám bude asi dlho ukazovať stále rovnaké čísla. Ako vám budú pribúdať svaly, tak bude ubúdať tuk. Svaly sú relatívne ťažké a tak aj ich malý nárast ovplyvní vašu hmotnosť. Preto ak posilňujete vážte sa, ale váhu neberte za hlavný indikátor stupňa úbytku tuku. Chudnutie merajte napríklad obvodom pásu, či vzhľadom. Ak teda posilňujete, vaša hmotnosť sa asi nebude znižovať rýchlo a pravidelne - ba dokonca môže narastať! Ak ale pritom budete môcť opasok zatiahnuť o dierku "tuhšie", chudnete tým najlepším spôsobom, aký ste si mohli zvoliť.

REKLAMNÁ PLOCHA