Delená strava Ako sa STRAVOVAŤ, čo jesť keď chcete SCHUDNÚŤ.

20.01.2018 10:56

Delená strava je stravovací systém, ktorý nemá presne vymedzené podmienky čo jesť, ale má pravidlá, čo s čím jesť a nejesť. Delená strava vychádza z toho, že potraviny určitej skupiny a ich rôzne kombinácie sa trávia inak. Cieľom delenej stravy je zníženie váhy, uľahčenie trávenia, očistenie organizmu, rýchlejšia regenerácia organizmu.

Delená strava vychádza z procesov trávenia v našom tele. Potraviny delí na 3 skupiny: kyslé potraviny (bielkoviny), zásadité potraviny (sacharidy) a neutrálne potraviny. Ak chceme stráviť bielkoviny, žalúdok si musí vytvoriť kyslé prostredie, ak chceme stráviť sacharidy, tak zásadité. Ak konzumujeme spolu oba druhy potravín, organizmus sa musí najskôr rozhodnúť, ktoré potraviny stráviť ako prvé, častokrát takto dochádza k neefektívnemu vylučovaniu kyselín a trávenie sa zbytočne predlžuje. Preto sa v rámci jedného jedla nikdy nekombinujú kyslé potraviny so zásaditými. Neutrálne potraviny sa môžu kombinovať s kyslými aj so zásaditými potravinami.

Pokiaľ sa človek prejedá alebo nepravidelne a nevhodne stravuje, tak tučnie. Jedného dňa sa vzhľadom na narastajúcu váhu rozhodne schudnúť a povie si, že niečo musí s tými kilami spraviť. A tak začne s diétou, ako je delená strava. Zrazu za začne venovať tomu, čo konzumuje. Bez ohľadu na to, či je jeho strava delená, alebo nedelená, už si dáva pozor na to, čo a koľko toho zje.

Delená strava je určite lepší spôsob chudnutia ako hladovka alebo množstvo jednostranných diét. Delená strava vám hlavne v začiatočnom štádiu chudnutia môže pomôcť schudnúť.

Je jasné, že človek, dávajúci si  pozor na to, čo je, schudne. Chudnutie však nemá na svedomí systém delenej stravy. Chudnutie spočíva v obmedzení a zmene zloženia príjmu energie zo stravy. U mnohých ľudí na chudnutie stačí aj pomerne malá úprava jedálneho lístka a zrazu nepriberá, ale chudne.

Základné pravidlá stravovania pri delenej strave, rozdelenie potravín.

Čo je pri delenej strave povolené konzumovať.

V podstate všetko, avšak konzumované potraviny treba správne rozdeliť do skupín. V rámci skupín treba navyše dodržiavať stanovené pravidlá.
Skupiny potravín :
Skupina A: „kyslé potraviny“
- bielkoviny: mäso, hydina, ryby, morské plody, sója, syr a syrové výrobky s obsahom tukov do 50 %, vajcia, niektoré druhy ovocia: pomaranč, grapefruit, jahody, maliny..., ovocné čaje, šampanské
Skupina B: „neutrálne potraviny“- väčšina zeleniny: hrach, uhorky, špenát, rajčiny, cibuľa..., semienka, orechy, bylinky, kyslé mliečne výrobky: zákvas, tvaroh, ricotta..., olivový olej, šunka, údené ryby, maslo
Skupina C: „zásadité potraviny“ - celozrnné potraviny: chlieb, cestoviny..., koláče, krekery, cukor, med, ryža, sladká zelenina: zemiaky, mrkva, kukurica..., sladké ovocie: banány, sladké jablká, sušené ovocie..., všetky strukoviny okrem sóje, pivo, ovocné šťavy, sirupy

Čo je pri delenej stave zakázané konzumovať.

Prísne zakázané je kombinovať skupiny A a C. Je možné kombinovať skupinu A a B, prípadne skupinu B a C.

  • Treba si dávať pozor na to, aby ste jedli dostatok bielkovín, kalcia, zinku a vitamínov D a B12.
  • V zásade by sa hlavne nemali jesť škroby a proteíny v spoločnom jedle. To znamená nejesť mäso so zemiakmi alebo chlieb s maslom, či syrom.
  • Ovocie a ovocné šťavy by sa mali konzumovať výlučne na prázdny žalúdok. Môže sa jesť aj pred jedlom alebo na desiatu (vhodnejšie ako desiatovať obložené žemle, či bagety)
  • Ovocie zaraďujeme do jedálneho lístka vzhľadom k nízkej energetickej hodnote. Obsahuje antioxidanty, ktoré sú veľmi ochranné a pôsobia i proti starnutiu. Treba ho však konzumovať zvlášť, nie spolu s inými potravinami.
  • Zelenina – Zeleninu je vhodné konzumovať pravidelne, používať ju ako prílohu namiesto ryže alebo zemiakov. Zemiaky a kukurica obsahujú škrob – nekombinovať s proteínmi.
  • Chlieb – uprednostniť tmavý celozrnný. Chlieb a pečivo sú škroboviny.
  • Syry – sú zdrojom vápnika. Odporúča sa jesť kvalitné, pokiaľ možno nízkotučné syry. Patria medzi proteíny.
  • Čokoláda – obmedzovať, jesť skôr tmavú a nekombinovať ju s inými potravinami.
  • Mlieko – piť menej kravského mlieka, podľa možnosti z ekologických fariem. Lepšie je používať mlieko sójové, ovsené, ryžové  a pod. Kravské a sójové mlieko sú proteíny, ryžové, ovsené a mandľové mlieko sú univerzálne potraviny, t.j. môžu sa kombinovať so všetkým.
  • Vajcia – podľa možnosti kupovať také, ktoré sú pestované na eko-farmách. Bežné vajcia obsahujú antibiotiká. Vajce je proteínová potravina.
  • Maslo – uprednostniť skôr maslo ako margaríny, ktoré obsahujú rastlinné zahrievané oleje. Maslo môžeme kombinovať s proteínmi i so škrobmi.
  • Olej – najlepší je olivový olej, hlavne panenský. Dá sa kombinovať s proteínmi aj so škrobmi.
  • Soľ – používať morskú soľ alebo osoliť napr. sójovou omáčkou.
  • Cukor – používať hnedý, nerafinovaný cukor, med alebo sirupy a melasy. Cukor je škrobová potravina.
  • Čaj – neodporúča sa piť k jedlu.
  • Voda – piť pravidelne a dostatočne, minerálne vody treba kombinovať a meniť. Prípadne je vhodné aj používať vodný filter.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Aký je pozitívny systémový vplyv delenej stravy na postavu človeka.

Je dovolené konzumovať skoro všetky potraviny. Konzumovanie väčšiny doporučených potravín v správnom množstve patrí medzi zásady správnej výživy, takže zníženie váhy dosiahnete aj bez stresujúcej kombinácie jedál podľa skupín. 

Aký je negatívny vplyv delenej stravy.

  • Dodržiavanie veľkého množstva pravidiel.
  • Veľká časová náročnosť na prípravu denného jedálneho lístka.
  • Zabudnite na kuriatko s ryžou alebo rybu so zemiakmi. Síce môžete jesť všetko, nie však spolu.
  • Možno pomocou tejto diéty pár kíl zhodíte. A dokonca aj pomerne rýchlo. Ale ako dlho vás bude baviť delená strava? 2 mesiace? Pol roka?
  • Najnebezpečnejšie je, ak si niekto delenú stravu zvolí, ako diétu. Každá diéta totiž býva chápaná, ako časovo obmedzené riešenie, určené na istý zámer. Vaším zámerom je schudnúť. Ak potom človek schudne, delená strava sa stáva zbytočnou. Pustí sa zas do rezňov. A čoskoro má nazad aj svoje kilá a vo väčšine prípadov aj zdupľované.
  • Práve v tom je delená strava zradná. Málokto pri tomto diétnom opatrení vytrvá.

A preto je lepšie, ak namiesto experimentov typu delená strava siahnete hneď po racionálnej a zdravej výžive. Je to výživový štýl, ktorý zaisťuje prísun všetkých živín v dostatočnom množstve a štruktúre. Týmto štýlom sa môžete stravovať trvale. A preto nepriberiete.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA